Vlčí jámy a Blatenský vrch (zpět i na saních!)
Vlčí jáma vznikla propadnutím dolu Wolfgang, který byl jedním z největších dolů v okolí. Ve svém nejhlubším místě dosahoval hloubky až 85 metrů. Dnešní skalní propadlina je dlouhá přes 120 metrů, široká cca 14 metrů a hluboká až 25 metrů. Dno Vlčí jámy je plné zřícených balvanů a ve stěnách rokle ční tmavé otvory slují.
K Vlčí i Ledové jámě se dostanete po červené turistické značce z Horní Blatné směrem na Blatenský vrch, kde naleznete 21 metrů vysokou rozhlednu. Zpátky se dostanete po žluté značce přes Černé jezírko nebo se můžete svézt na saních, které mate k dispozici ve sklepě.
Na vrchu mimo rozhledny najdete i malé bistro s nabídkou teplých nápojů.
Mapa pěší trasy:
Sáňkařská dráha Blatenský vrch
Dráha vede z Blatenského vrchu do Horní Blatné. Je dlouhá zhruba jeden kilometr a starají se o ní lidé ze společnosti První Krušnohorská. Sáňkařská dráha je volně přístupná, zcela zdarma a je možné ji sjet i na bobech. Jedny saně mate k dispozici ve sklepě.
Cestou tam se můžete vydat přes Vlčí jámy.
Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu
Z rozhledny Pajndl budete mít jak na dlani Šumavu, vrcholy Klínovec a Fichtelberg, Slavkovský les nebo Doupovské hory.
Rozhledna je otevřená po celý rok zdarma. Tras k rozhledně Pajndl vede hned několik a ta z Horní Blatny je poměrně dlouhá, ale stoji za to. Zpátky se můžete vrátit po stejné cestě nebo využit vlakový spoj malebnou horskou krajinou z Nejdku (Krušnohorský semmering)
Na této trase najdete náš tip na dobrou kávu a zákusek v Nejdku, nebo rovnou na oběd před odjezdem z nádraží:
Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou
Krušnohorský semmering je horská část druhé nejvýše položené železniční trati v České republice, která vede z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu. Na úseku z Nejdku do Perninku překonává vlak na patnácti kilometrech výškový rozdíl 365 m. Je tomu tak pomocí tří tunelů a novohamerské smyčky.
Zde se motorový vlak otáčí do protisměru obloukem o poloměru 180 metrů a dostane se tak až do nadmořské výšky 915 metrů, což je druhý nejvyšší bod dosažený na železnici v Česku. Tento bod se nachází mezi zastávkami Pernink a Oldřichov u Nejdku, stanice Pernink je druhá nejvýše položená železniční stanice v Čechách. Trať byla dokončena v roce 1899, vede krajinou Krušných hor a nabízí daleké výhledy do údolí říčky Rolavy.
Na trati (v obci Pernink) se nachází technická zajímavost – impozantní klenutý kamenný viadukt, který v nejvyšším bodě dosahuje výšky 20 m. Původně měla být trať součástí Dráhy císaře Františka Josefa z Vídně do Plzně a odtud pak do Saska.
Vlakem se můžete přiblížit do Perninku a nastoupit rovnou na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu, nebo vyrazit na výlet do Karlových Varu.
Rozvrh najdete na idos.cz a mapu trasy níže:
Skály na Strašidlech
Na strašidlech, je soubor několika vrcholových skalek s úžasným výhledem do údolí Blatenského potoka a na protější krušnohorské vrcholy. Jsou to asi dvacet metrů vysoké skály s vyznačením horolezeckých cest různých stupňů obtížnosti, najdeme zde jistící zapuštěné kruhy a tábořiště.
Strašidla se nazývají také Jindřišské skály – německy Heinricher Stein, jejichž základním kamenem je svor.
Výlet na Strašidla je vhodné spojit s okolím Horní Blatné, příp. zajít až do Potůčků a zpět kráčet třeba jinou cestou. Taky je to dobrý tip v zimě běžky. Cesta na Strašidla není nikterak označená, horolezci a ochránci přírody tady chtějí mít svůj klid.